Hayal Gücü + Kağıt = Origami

‘Hayalgücü, görünmez şeyleri görme sanatıdır.’ Jonathan Swift

Origami sanatının sadece kağıt katlama olduğunu düşünüyorsanız bir kere daha düşünmenizi öneririm.

Origami sadece yaratıcı bir sanat değil, minimum malzemeye ihtiyaç duyulan bir sanat formudur. Peki neden bu kadar faydalı?

Beden ve zihniniz birlikte çalışmasını sağlar.Uygulama esnasında beyninizin her iki tarafını da kullanırsınız. Fiziksel olarak, beyninizin sol tarafı vücudunuzun sağ tarafını kontrol ederken, sağ tarafı vücudunuzun sol tarafını kontrol eder. Beyninizin sol tarafı mantıksal ve analtik beceriler için kullanılan kısımdır, sağ tarafı ise yaratıcılık ve hayal gücü için kullanılır.

Origami sanatında kağıdın dönüşümü aynı zamanda ince motor becerileri ve el – göz koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle, origami sanatı zaman zaman el – kol hareket yetersizliği olan, felç geçiren kişilerin de tedavisi de ve rehabilitasyonunda yanı sıra eğitim, bilim, teknoloji, tıp ve terapi gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Kağıt katlandığında, şekiller görülür ( kareler, üçgenler, dikdörtgenler, eşkenar dörtgenler), kağıt ikiye katlandığında da bir tarafta yapılan katlar diğer tarafta tekrarlandığında da kesirler ve simetri oluşur. Origami sanatında, düz bir kağıt parçasını gerçek hayattaki bir nesneye benzeyen üç boyutlu bir yapıya dönüştürmek için yaratıcı olmanız gerekir. Ortaya çıkan eşyayı, hayvanı veya yarattığınız her şeyi hayal edebilmek ve kağıdı katlarken dönüşümünü görmek, hayal gücünü ve yaratıcılığı artırır. Ne kadar çok katlarsanız, o kadar fazla form görmeye başlayacaksınız ve sonsuz olasılıkları keşfedeceksiniz.

Origami sayesinde konsantrasyon, dikkat, sabır ve kendini değerlendirme becerilerimiz gelişir. Problemlerimizin üstesinden gelebilmemize, işlerin ne zaman ters gittiğini değerlendirebilmemize ve hatalarımızın yarattığı hayal kırıklığı ile başa çıkmamıza fırsatı verir. Bu da origami sanatının terapide kullanılmasının daha fazla nedenidir – özellikle de çocuklardaki obsesyon, obezite, dikkat eksikliği gibi konularda fayda sağlayan bir yöntemdir.

Origami sanatını, tek başınıza veya başkalarıyla birlikte uygulayabilirsiniz, yani hem sosyal hem de yalnız başınıza yapabileceğiniz bir etkinlik olabilir.

Hala origaminin sadece kağıt katlama sanatı olduğunu düşünüyor musunuz?

Kendiniz için origami sanatıyla kalmanız dileğiyle…

İstanbul Oyuncak Müzesi Origami Sanat Eğitmeni

Gökçen Atamgüç