Origami Sanatı – Masal ve Oyuncak

‘Çocuklara, dünya’daki tüm güzellikleri, masallar ve oyuncaklarla öğretebilirsiniz.’

Gökçen Atamgüç

Çocuk ve oyun birbiriyle iç içe geçmiş, birbirini tamamlayan kavramlardır. Çocuğun olduğu yerde oyun, oyunun olduğu yerde mutlaka bir çocuk vardır.

Çocuk kaç yaşında olursa olsun oyunla öğrenir,  oyun yoluyla çeşitli rollere girer. Anne, doktor, polis, öğretmen bazen bir kahraman bazen de prenses olur. Aslında geleceğinde üstleneceği rollerin ilk provalarını yapmaya başlar. Oyun ortamında, kazanır, kaybeder, üzülür, sevinir, hayal kırıklığı yaşar, en önemlisi empati kurmayı öğrenir.

Çocuğun, dil – bilişsel, ruhsal, sosyal – duygusal, fiziksel ve iletişim kurma becerisini kazanmasında oyunun önemli bir rolü vardır. Oyun; çocuğu yetişkin hayata hazırlayan en etkin yollardan biri olup, insan ilişkileri, yardımlaşma, konuşma, bilgi edinme, deneyim kazanma, psiko-motor gelişiminin yanı sıra duygusal ve sosyal olgunlaşmasını etkilediği gibi, zihin ve dil gelişimi acısından da etkili bir yöntemdir.

Çocuğun, oynadığı oyunlardaki en önemli ve en etkinkili eğitim araçları da oyuncaklarıdır. Seçilecek oyuncakların çeşitliliğinden ziyade niteliği, onun yaşına, ilgisine, becerisine uygunluğu en az oyun kadar önemli bir yere sahiptir.

Her yaştan çocuğun ailesi ile birlikte vakit geçirerek eğitilmeye ihtiyacı vardır. Birlikte geçireceğiniz zaman diliminde kağıt katlama sanatı olan origami etkinlikleri yaparak, çocuğunuzun küçük kas gelişimini sağlayabilir, bunun yanı sıra dikkat, koordinasyon, zihin ve dil gelişimi gibi yeteneklerinin sağlıklı bir şekilde ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Çocuğun, erken çocukluk döneminde başlamak üzere, her iki elini de kullanacağı origami sanatı gibi aktivitelerin yaptırılması, beynin her iki yarım küresini de çalıştıracak ve diğer işlevleri de artacaktır.

Düz bir kağıt parçasını, çocuğunuza okuduğunuz masaldaki bir hayvana ya da bir eşyaya benzeyen üç boyutlu bir yapıya dönüştürmek, onun hayal dünyasını yaşatmasına, kağıdın dönüşümünü görmesine ve üç boyutlu nesnelerin dönüşümüne tanıtlık etmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuza dünyadaki tüm güzellikleri, kötülükleri masallar ve oyuncaklar aracılığı ile anlatabilmek için origami sanatından faydalanabilirsiniz. Bir geminin suda nasıl gittiğini ona kağıttan bir gemi yapıp gösterebilir, bir rüzgargülü yapıp rüzgarla nasıl döndüğünü öğretebilir ya da kağıttan hayvanlar yapıp seslendirebilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi origami sanat eğitmeni olarak gerçekleştirdiğim atölyelerde, müzemiz içerisinde yer alan oyuncakların hikayelerini çocuklarla  birlikte öğrenip, kağıtları katlayarak benzerlerini yapmak, onların kendi hayal güçlerindeki kahramanlara dönüştürmek yaratıcılıklarının geliştirilmesine yadsımayacak fayda sağlamaktadır. Buradaki en önemli şey her çocuğun katlayarak yarattığı kahramanın, kendisi tarafından şekillendirilmesi ve kendine özgü olmasıdır.

Hayalinizde ki masal kahramanınızı yaratmanız için origami sanatıyla kalmanız dileğiyle…

İstanbul Oyuncak Müzesi Origami Sanat Eğitmeni

Gökçen Atamgüç