Origami Sanatı

Bir dünya hayal edin…Sanatla güzelleşen…Sanatla iyleşen… Çocuklarımızın kendi hayal dünyalarında hayal ettiklerinden de güzel bir dünya…

Sanat belirli kalıplar içine konulamayan, estetik olup, nefret, sevinç, öfke gibi insani duyguların çeşitli yol ve yöntemlerle dışa vurumudur. Sanatın, insan hayatında çok önemli bir yeri vardır. İnsan bu sayede duygu ve düşüncelerini başka insanlara kolaylıkla aktarabilir, hatta iletişim kurabilir.

Origami sanatı da, uygulandığında, çocuk veya yetişkin olsun kendi becerilerini ortaya çıkarabilmenin, kendini tanımanın bir yöntemi olabilmektedir. Origami, eğlence aracı gibi algılansa da gerek davranışsal, gerek sosyal, gerekse duygusal açıdan bireyin fiziksel ve ruhsal olarak kendini geliştirmesine ve iyileştirmesine fayda sağlar. Hatta yapılan pratik çalışmalarla, origami odaklanmış dikkat meditasyonunun bir biçimi, zihni bir nesne üzerinde eğiten bir meditasyon haline gelebilir.

Origamide amaç düz kare kağıdı katlama ve şekillendirme teknikleriyle bitmiş bir heykele dönüştürmedir. Bir ‘kağıt katlama sanatı’ gibi algılansa da aslında origami kağıt katlama sanatından öteye farklı becerilerin kazanılmasını sağlar. Hatta zaman içerisinde temel origami katlama ve kıvrımları karmaşık tasarımların yapımasına, teknolojik ilerlemelerin sağlanmasına yardımcı olmuştur. Örneğin araç içerisine yerleştirilecek hava yastıklarının optimum şekilde katlanmasının sağlanması için origami algoritmaları kullanılarak simülasyonlar yapılmıştır.

Origami sanatı, sanat olmaktan öte bir prensip, bir yöntem olmuş, gelecekte de insanlığa ışık olmak ve mucizeler yaratmak için bekliyor olacak.

Kendi mucizenizi yaratmanız dileğiyle…

İstanbul Oyuncak Müzesi Origami Sanat Eğitmeni

Gökçen Atamgüç