Sanat, belirgin ve iyi bilinenden gizli saklıya doğru atılan bir adımdır.

Halil Cibran 

Sanat, yıllardır insanın kendini ifade edebilmesi için, bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullandığı önemli bir araç, bir yöntem olmuştur. Sanatın, insan hayatında önemli bir yeri vardır. Bu sayede duygu ve düşüncelerini başka insanlara kolaylıkla aktarabilir, iletişim kurabilir. Nasıl ki, canınız sıkıldığında sevdiğiniz bir filmi izlemek, dans etmek, beğendiğiniz şarkıyı dinlemek, resim yapmak ya da müzik aleti çalmak iyi geliyorsa, origami ile meşgul olmak ta size iyi gelecektir.

Dünyamız da, sürekli karşılaştığımız problemlere, farklı açılardan ve farklı mantıkla bakabilmemiz, nasıl ki çözüm üretebilmemizi kolaylaştırıyorsa, yaşadığımız duygusal incinmelerden kurtulabilmek için de sanatın değişik yöntemlerinden faydalanmak,  olumsuz duygularımızla başa çıkabilmemizi kolaylaştıracaktır.

Yaşamımızda, sözle ifade edemediğimiz korku, kaygı, endişe ve duygunun, çizgi, renk, müzik, kâğıt katlama gibi bir çok teknikle dışa vurulmasını sağlayan şey sanattır. Sanatın her hangi bir dalından faydalanarak ruhunuza ve bedeninize fayda sağlayabilirsiniz.

Origami sanatı da, uygulandığında, çocuk veya yetişkin olsun, kendi becerilerini ortaya çıkarabilmenin, kendini tanımanın, öz güven kazanmanın bir yöntemi olabilmektedir. Bireyin fiziksel ve ruhsal olarak kendini geliştirmesine, iyileştirmesine fayda sağlar, hayal gücü ve yaratıcılığı gelişir. Özgüveni artığı için, endişe ve korkularını yenmeyi başarır, fiziksel beceriler gelişir, iletişim yetenekleri artar, stresi azalır, farklı bakış açıları kazanmasını sağlar.

Ruh sağlığını geliştirmek ve iyileştirmek için ruh sağlığı profesyoneli olmanın bir zorunluluk olmadığına yürekten inananlardan biri olarak, origami sanatını sevmek ve sevdirebilmek dileğiyle…

İstanbul Oyuncak Müzesi Origami Sanat Eğitmeni

Gökçen Atamgüç