Origami Sanatı - Çekmeköy2023 Dergisi
Çekmeköy2023 Dergisi – Şubat 2020 SayısıOrigami Sanatı, Oyun ve Hayal Gücü
Ebeveynlerin ve eğitimcilerin her gün kendisine şu soruyu sorması gerektiğine inanıyoruz diye başlıyor Pedagoji Derneği’nin eğitimi “Çocuklarım bugün yeteri kadar oynadı mı?”
Çocuk ve oyun birbiriyle iç içe geçmiş, birbirini tamamlayan kavramlardır. Çocuğun olduğu yerde oyun, oyunun olduğu yerde mutlaka bir çocuk olmalıdır.
Bebeklerin kendi ellerini, ayaklarını, parmaklarını keşfetmeye başlamasıyla gelişen oyun, zaman geçtikçe, büyüdükçe, hayal gücüyle birleşir, onun kendi yarattığı dünyası olur.Çocuğunuzun elindeki bebeği düşünün, anne rolü oynadığı, acıktığında süt verdiği, saçlarını taradığı, konuştuğu, kıyafetlerini değiştirdiği, kucağına alıp beraber uyuduğu, rüyalarını paylaştığı, sizin göremediğiniz ama onun düşleriyle süsleyip yeni bir dünya kurduğu Ayşe bebektir o.

Çocuk doğduğunda öğrenmeye ve tepkiye hazırdır; hız, durgun hareket, eşgüdüm, dikkat, esneklik gibi motor yeteneklere sahiptir. Oyun ortamında bu yetenekler en verimli şekilde ortaya çıkar ve sağlıklı bir şekilde gelişir. Oyun, çocuğun eğlenmesinde ve eğitiminde olduğu kadar onun gelişiminde de önemli rol oynar.

Her yaştan çocuğun ailesi ile birlikte vakit geçirerek eğitilmeye ihtiyacı vardır. Çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz zaman diliminde kağıt katlama sanatı olan origami etkinlikleri yaparak, çocuğunuzun küçük kas gelişimini sağlayabilir, bunun yanı sıra dikkat, koordinasyon, zihin ve dil gelişimi gibi yeteneklerinin sağlıklı gelişimini görebilirsiniz.

Çocuğun, erken çocukluk döneminde başlamak üzere, her iki elini de kullanacağı origami sanatı gibi aktivitelerin yaptırılması, beynin her iki yarım küresini de çalıştıracak ve diğer işlevleri de artacaktır.

Origami çalışması için tek ihtiyacınız olan şey kâğıttır.
Figürlerin düzgün bir şekilde yapabilmesi için kâğıdın, uygun ebatta olması gerekmektedir. Kâğıtlar, yapacağınız figüre bağlı olarak farklı ebat, renk ve desenlerde olabilir. Aynı zamanda bir tarafı beyaz diğer tarafı renkli ya da desenli olan kâğıtlarda mevcuttur. 15×15 cm kare kâğıtlar figür çalışmaları için daha uygundur.
Origami kâğıtlarını, hobi dükkânları, kırtasiye veya internetten küçük ya da 100’lük paketler halinde satın alabilirsiniz. (Atamgüç, G. (2017) Origami Kağıt Kıvrımlarını Zihin İzlerken / ANKARA, Kitapsaati Yayınları)