Origami herkesin kullanabileceği mükemmel bir yaratıcı, zihnini basma kalıp düşünce sistemine göre değil, alternatiflere açık hale getirebilen, insan olmanın çıkış noktasıdır…

Geçmiş, şimdi ve gelecek zaman içerisinde olanları; düşünceler, özel anlar veya olaylar gibi bireyin kişisel yaşantısını etkileyen her şey gibi değerlendirebiliriz. Geçmiş, şimdi ve gelecek zaman algıları insan için yaşantısını belirleyen özelliklerden bir tanesidir. İnsan zihni şimdiki zamanda geçmiş ve geleceği düşünebilir. Gelecek zamanı hayal etmek ya da geçmiş zamanda takılıp kalmak şimdiki zamanı kaçırmamıza neden olur.

Origami bu bağlamda, yorucu ve zorlu çalışma koşulları, yaşam şartları gibi zorlukların neden olduğu stresi azaltmaya yardımcı olabilecek her yaştan bireyin ilgi alanına girebilecek bir sanat dalıdır. Origami sanatı, odağımızı bu zorluklardan uzaklaştırabilecek ve şimdiki zamana odaklanmamıza yardımcı olabilecek en yalın sanat aktivitelerinden biridir.

Origami stresinizi azaltmaya yardımcı olur. Güveninizi arttırır. Anın içinde olup yapacağınız origami figürüne odaklanarak yaşadığınız kaygı, stres, öfke gibi insani duygulardan arınmanızı, bulunduğunuz zamana odaklanmanızı sağlar. Yeni şeyler keşfederek, kendinize özgü yapmak istediğiniz origami figürlerini tercih ettiğiniz farklı renk ve dokulardaki kağıtları seçerek, tasarımlarınızı ve yaratıcılığınızı ifade etmenin farklı bir yolunu sunar.

Stresi azaltmak, şimdiki zamanı yaşamak için origami yapmak istediğinizde, önce basit figürlerden başlamayı. En sevdiğiniz renk ve dokudaki kağıdı seçin, elinizdeki kağıda odaklanmayı, rahatlamayı, en önemlisi ne hissettiğinizi  ve kendinizi kucaklamayı unutmayın.

Geleceğiniz için şimdiki zamanda origami sanatıyla kalmanız dileğiyle…

İstanbul Oyuncak Müzesi Origami Sanat Eğitmeni

Gökçen Atamgüç