Sadako Sasaki’yi Anma Günü

“Barış İçin Origami Yap, Geleceğin İçin Tohum Ek”

İstanbul Oyuncak Müzesi kurulduğu ilk yıldan itibaren her sene gerçekleştirdiği, II. Dünya Savaşı’nda Hiroşima’ya atılan atom bombasının yıl dönümünde Sadako Sasaki’yi anma etkinliklerine, 2021 yılı itibarıyla İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı ortaklığıyla devam ediyor. Her yıl yapılan anma programı, tüm dünya için barış umudunu dile getirmeyi amaçlıyor.

İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı ve İstanbul Oyuncak Müzesi iş birliğiyle gerçekleştirilecek olan Sadako Sasaki’yi Anma Günü, 6 Ağustos 2022 tarihinde Göztepe 60. Yıl Parkı’nda düzenlenecek.

6 Ağustos 1945’te, Hiroşima’ya atılan atom bombasından etkilenenlerden biri olan Sadako Sasaki, o gün yara almaz ancak atom bombasının yaydığı radyasyonun etkisine maruz kalır ve on yıl sonra hastalanır. Onu ziyarete gelen arkadaşlarından 1.000 turna kuşu hikâyesini dinleyen Sadako, iyileşmek için hasta yatağında origamiden turna kuşları katlamaya başlar. Çünkü bir Japon inanışına göre, kâğıtlardan 1.000 adet turna kuşu katlayanın dileği gerçek olur. Sadako Sasaki turna kuşlarını yaparken, tekrar sağlığına kavuşup arkadaşlarıyla oyun oynamanın düşünü kurar ancak turna kuşlarını tamamlayamaz. Bu nedenle Japon Konsolosluğu’nun, Japon ve Türk çocuklarının da katılımı ile yapacağımız anma etkinliğinde turna kuşu origami atölyemizde Sadako Sasaki anısına turna kuşu yapacağız.

Hiroşima’ya atılan atom bombası canlılara verdiği zarar kadar doğanın da yok olmasına, zehirlenmesine yol açtı. İnsan hayatını ve çevreyi önemsemeyen uygulamalar günümüzde de sağlığımızı ve doğayı tehdit etmeye devam ediyor. İnsanlığa ve doğadaki tüm canlılara zarar veren pek çok haber birer atom bombası gibi gündeme düşüyor. Kesilen ağaçlar, zehirlenen topraklar, kuraklık, kirlenen sular ve iklim krizi gibi nice çevre sorunu geleceğimizi tehdit ediyor. Bu nedenle geleceğimiz için birlikte Tohum Topu Yapım Atölyesi’nde tohum yapacağız, Tohum Ekimi Atölyesi’nde tohum ekerek doğaya sahip çıkacağız. Dünyadaki tüm canlıların uyum içinde yaşamaları için “Barış İçin Origami Yap, Geleceğin İçin Tohum Ek” mottosuyla çocuklarımızla buluşuyoruz. Küçük ellerde origamiden şekillenen turna kuşlarını barış için temsilî olarak göklere uçururken, geleceğimiz için tohum toplarıyla toprağa hayat veriyoruz…

Origami Turna Kuşu Atölyesi, Yeşil İstanbul; Tohum Ekimi Atölyesi ve Tohum Topu Yapım Atölyesi saat 16.00-18.00 arasında yapılacaktır. 5-9 yaş arası çocuklarımıza yönelik etkinlik, sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşecektir. Katılım için başvuru yapılması gerekmektedir.

Sadako Sasaki Anma Günü Etkinliği Başvuru Formu için tıklayınız

Etkinlik Tarihi: 6 Ağustos 2022 Cumartesi

Etkinlik Saati: 16.00-18.00

Etkinlik Yeri: Göztepe 60. Yıl Parkı

Son Başvuru Tarihi: 4 Ağustos 2022